150.ОУ

Цар Симеон Първи

Кръгла маса на тема „Училището – място за житейски умения“: финал на четиригодишната иновация в 150. ОУ „Цар Симеон Първи“

На специална кръгла маса под надслов „Училището – място за житейски умения“ 150. Основно училище „Цар Симеон Първи“ постави финален акцент върху четиригодишния си иновативен път. Събитието събра на едно място учители, ученици, партньори и представители на местната администрация, за да споделят идеи, впечатления и вдъхновение, натрупани през годините.

Г-жа Виолина Велкова, директор на училището, откри събитието с приветствие към официалните гости – г-жа Людмила Стоева, началник на дирекция „Образование, култура и социални дейности“ към Община Искър, и г-жа Кети Радилова, главен специалист „Спортни дейности“. В своите думи г-жа Велкова очерта рамката на срещата – тя беше едновременно поглед назад към началото на иновацията през 2021 година и разговор за нейното бъдещо развитие. Училището не е просто място за усвояване на знания, а среда, в която децата развиват умения, нужни им за реалния живот.

Срещата продължи с кратко представяне на участниците, придружено от лични размисли по въпроса: „Какво означава за Вас училище за житейски умения?“
Особено емоционално и вдъхновяващо бе включването на учениците от Ученическия съвет на училището: Марио Манолов от 6. „а“ клас, Елена Тафраджийска от 7. „а“ клас, Ася Стефанова от 5. „а“ клас, Александра Георгиева и Кристин Грапльова от 5. „в“ клас, и Екатерина Димова от 7. „а“ клас. Те споделиха, че училището ги учи какви личности искат да бъдат, как да изграждат здрави взаимоотношения, как да се откриват и утвърждават като самостоятелни и уверени хора. Сред многото смислени изказвания на учениците, особено впечатление направи едно кратко, но съдържателно изречение: „Животът започва оттук.“ Думите му предизвикаха усмивки и размишления сред присъстващите, а съвпадението с мотото на училището – „Учим, творим, успяваме – бъдещето започва от тук“ – беше приятно и показателно. В този момент стана ясно, че ученици, учители и родители гледат в една посока, когато става дума за ценностите и ролята на училището.

В тази емоционална и вдъхновяваща атмосфера бе направено и кратко връщане назад, за да се проследи началото и развитието на иновацията. Г-жа Поля Йорданова, главен учител, представи основните цели на проекта, както и важните стъпки и постижения, реализирани през годините. Това бе своеобразен преглед на изминатия път – от идеята до реализираните действия, които превърнаха училището в пространство за учене, личностно развитие и творчество.

След ретроспекцията, срещата премина в дискусионен панел, който даде възможност на учителите активно да споделят опит, предизвикателства и добри практики. Обсъдени бяха ключови въпроси: Кои житейски умения успява да развие училището? Кои практики се оказват успешни и какво може да се надгради?

Сред говорителите бяха и педагозите, участвали в иновацията още от самото ѝ начало. Г-жа Донка Янакива, старши учител в начален етап постави акцент върху личностното развитие на учениците в иновативна учебна среда. Г-жа Здравка Карчина, заместник-директор учебна дейност и учител по математика сподели добри практики от часовете по предмета й, където се прилагат проектно-базирани дейности, работа в екип и споделено учене – подходи, които развиват логическо мислене и подпомагат преодоляването на трудности в предмета.

Към разговора се присъединиха и учителите, включили се на по-късен етап – г-жа Валентина Петрова, заместник-директор учебна дейност и учител по български език и литература, г-н Георги Стоянов, учител в начален етап, г-жа Нели Таскова, учител по география и икономика и технологии и предприемачество, г-жа Косара Господинова, учител по история и цивилизации. Те споделиха своя опит с прилагането на интерактивни методи на преподаване, използването на дигитални ресурси и активното участие на родителите в учебния процес. Подчертана беше ролята на ученика като активен участник в образователния процес, както и значението на творческото изразяване, формирането на гражданска отговорност и насърчаването на родолюбиви ценности.

Особено внимание беше отделено на модернизацията на учебната среда – процес, който върви ръка за ръка с иновациите в преподаването. Училището успешно реализира проекти и се включи в национални програми, благодарение на които всяка класна стая разполага с мултимедия, оборудвани са кабинети с интерактивни дисплеи, съвременно и тематично обзаведени кабинети по български език и литература, стая за занимания по интереси и е обновена училищната библиотека.

В сферата на физическото възпитание и спорта също бяха постигнати значителни успехи. Г-жа Мариела Станева, г-н Иван Киров и г-н Стефан Василев представиха как, в рамките на иновативния план, часовете по спорт се превръщат в пространство за развитие на дисциплина, отборна култура и здравословен начин на живот. Учениците се запознават с по-рядко срещани спортове като доджбол, хандбал и бадминтон, а родителите са активни партньори в спортни инициативи. Към това се добавя и изграждането на мултифункционална спортна площадка за баскетбол, футбол и волейбол – още една крачка към осигуряването на качествена и разнообразна учебна среда.

Събитието завърши с единодушното обобщение, че иновативното 150.ОУ „Цар Симеон Първи“ се утвърждава като място, където децата не само придобиват знания, но се изграждат като личности – учат се да общуват, да решават проблеми, да правят избори, да растат със самочувствие.

Г-жа Велкова завърши срещата, като отдаде заслужено внимание на партньорите, без които този успех не би бил възможен: Районната администрация на Община Искър – дългогодишен съмишленик на училището; Библиотеката при Дом на културата „Искър“ – любимо място за учениците; Клуб СПОКО – партньори в озеленяването и обновяването на двора по проект „Зелена София“;
и, разбира се, всички родители, които активно участват във всяка училищна инициатива и допринасят за създаването на една вдъхновяваща и съвременна образователна среда.

С поглед към бъдещето, 150. ОУ „Цар Симеон Първи“ продължава уверено напред по пътя на иновациите – като училище, което изгражда не само знания, а и житейски умения.

Още новини

Ден на отворените врати

В слънчевия 22. март 2025 година 150. ОУ „Цар Симеон Първи“ отвори широко вратите си за бъдещи, настоящи и бивши ученици, както и за всички